Suntuubi-palvelussa käytetään evästeitä. Palvelua käyttämällä hyväksyt evästeiden käytön. Lue lisää. OK
Takaisin etusivulleJurva UEM 2007

Botniaring /Jurva  Finnland
Luokka pre-47
26-27.5.2007 Classic Road Racing
UEM –EC, European Championship
 
BOTNIARING
RADAN SIJAINTI
Luokka pre -47 
Sarjan ensimmäinen kilpailu.
  Luokkaa vuosikaudet hallinnut Ruotsin Rolf Granlund ja viimevuoden 2006 UEM Europa Cup mestari (EC) jäi molempina päivinä kakkoseksi, Voittaja oli molempina päivinä Tapio Rautalammi,
 Ensimmäisenä kilpailupäivänä voitto oli jäädä saamatta Rautalammi lähti koneen käynnistysvaikeuksien takia varikolta muiden perään ja saavutti kärjessä ajaneen Granlundin 3 kierrosta ennen maalia. Toisena päivänä Rautalammi pääsi hyödyntämään Lauantain aika-ajossa saamansa paalupaikan,voitto oli tässä ajossa  ylivoimainen.
 Osanottajia Botniaringillä  180 ajajaa, 10 eri luokassa , kuutiotilavuuden sekä pyörän vuosimallin mukaan, ajajan ikä on vapaa. Osanottajamaita Botniaringillä Tsekki, Saksa, Tanska, Hollanti, Norja, Ruotsi, Suomi
 
Run:  Race 1. pre -47         
Date:  26.5.2007        
Time:  14:15:00        
            Pos. No. Name Additional Data Class Nat. Laps Total Diff. Time Best Laptime In Lap Speed
 
1 106 Tapio Rautalammi FMS BSA UEM -48 Class 1 8 00:12:40.860  00:01:31.201 5 99,096
2 111 Rolf Granlund MCHK-R Sweden BSA UEM -48 Class 1 8 00:12:51.083 10.223 00:01:33.204 5 97,782
3 4 Börje Ivarsson Funbo MS Sweden BSA UEM -48 Class 1 8 00:13:14.394 33.534 00:01:37.602 2 94,913
4 11 Simo Nieminen SVKMK Rudget UEM -48 Class 1 7 00:13:38.101 51.997 00:01:53.917 7 80,642
DNF 17 Bo-Erik Järberg MCHK-R Ruotsi BSA UEM -48 Class 1 4 00:07:05.103  00:01:43.035 4 88,683
 
Run:  Race 2. pre -48         
Date:  27.5.2007  
Time:  13:25:00  
   Pos. No. Name Nat. Additional Data Class Laps Total Diff. Time Best Laptime In Lap Speed
 
1 106 Tapio Rautalammi FMS BSA UEM -48 Class 1 8 00:12:30.664  00:01:31.678 2 100,442
2 111 Rolf Granlund MCHK-R Sweden BSA UEM -48 Class 1 8 00:12:43.978 13.314 00:01:33.774 5 98,692
3 4 Börje Ivarsson Funbo MS Sweden BSA UEM -48 Class 1 8 00:13:01.988 31.324 00:01:36.009 4 96,419
4 17 Bo-Erik Järberg MCHK-R/EMCK Sweden BSA UEM -48 Class 1 8 00:14:11.271 1:40.607 00:01:43.328 6 88,572
5 11 Simo Nieminen SVKMK Rudge UEM -48 Class 1 7 00:13:15.534 -- 1 lap -- 00:01:51.364 7 82,930
                                       2007 Jurva UEM tulokset

LUOKKA/ Klass 1 <47
OSALLISTUJAT kaudella 2007
Nordic Classic Racing Cup
1 Rolf Granlund SE
2 Börje Ivarsson SE
3 Tapio Rautalammi FI   
4 Bo Erik Järberg SE
5 Tomas Hilse SE
6 Svante Lindqvist SE       
7 Paul Johansson SE     
8 Anders Jonzon SE       
9 Simo Nieminen FI    
10 Lena Jönsson SE       
11 Stefan Nilsson SE      
12 Tobias Lindqvist SE     
13 Roland Orsmark SE     
 


   Jurva/ Botnia Ring
U.E.M. Finland 26-27.5.2007
 U.E.M Euro Vintage Cup
Nordic Cup 2007
             Luokat:
  • Classic pre-47
  • Classic 175,
  • Classic 50 cc,
  • Classic 250,
  • Classic 350,
  • Classic 500,
  • Classic 750,
  • Forgotten Era >250 and < 250,
  • Formula 80-87,
  • Classic Sidecars A, B and C,
  • Super Mono,
  • Open Parade,
  • Yamaha RD 250 LC

UEM ja Nordic Cup Jurvan kilpailuun 26-27.5.2007 ILMOITTAUTUNEET Kilpailijat      

CLASSIC PRE -47     
4  BÖRJE IVARSSON SE Funbo MS BSA 
11  SIMO NIEMINEN  SVKMK RUDGETT 
106  TAPIO RAUTALAMMI  FMS BSA 
111  ROLF GRANLUND SE MCHK-R BSA 
   4  MICKE ANDERSSON SE  HONDA 
21  EDUARD KLIMEK CZ  MZ-Vihur 
31  MAGNUS WIHLBORG SE Gefle MC Klubb HONDA 
32  LEIF SMEDH SE MCHK-R BULTACO 
42  ERKKI MÄNNISTÖ SE  MINSK 
99  TERHO KESKEVAARI  SVKMK BRIDGESTONE 
102  PENTTI SALONEN  TMK HONDA 
218  KAARLO SALONEN  TuMK HONDA 
231  JOUKO RAINIO  SVKMK HONDA 
253  TIMO LEHTINEN  OrMK HONDA 
1  JON NORDTROM DK CRRDM/MCHK MINARELLI 
30  RIKARD KÄLL SE MCHK-R MAICO 
      
3    250cc      
1  ANDERS LUNDBERG SE Växjö MS SUZUKI 
4  KJELL SCHÖN SE Växjö MS SUZUKI 
11  ANDERS LAGERQVIST SE SMK Gävle SUZUKI 
14  ISMO HAKAMÄKI  SVKMK DUCATI 
62  PER SANDE SE MCHK-R GREEVES 
90  JAAKKO VEPSÄLÄINEN  SVKMK AERMACCHI 
199  MARKKU TARKKANEN  SVKMK HONDA 
238  JORMA KORHONEN  HTM SUZUKI 
317  RISTO SALOVAARA  Y-SMK YAMAHA 
      
4   350cc      
1  PENTTI ELO   AERMACCHI 
2  JUHA TIILIKKA   AERMACCHI 
3  HANS LAGERQVIST SE MCHK-R DUCATI 
4  SVEIN KRAGTORP NO NMK Aurskog Holand HONDA 
7  OVE KOCH SE MCHK-R HONDA 
12  ALF TOIEN NO Aurskog Holand HONDA 
16  MAGNUS WIHLBORG SE Gefle MC Klubb KAWASAKI 
21  PENTTI KIVIHARJU SE MCHK-R DUCATI 
27  RONNIE SÖDERHOLM SE MCHK-R HONDA 
30  KARI SAARINEN  SVKMK HONDA 
31  LENNART OLANDER SE MCHK-R HONDA 
32  KUNO ELANDER SE MCHK-R HONDA 
33  KENNET LUNDQVIST SE MCHK-R HONDA 
34  GLENN HAGMAN SE LMS HONDA 
36  BJÖRN HÄLL SE MCHK-R HONDA 
61  NILS ERIKSSON SE MCHK-R HONDA 
78  ANDERS HÄRMÄLÄ  J-PMK DRIXTON HONDA 
99  TERHO KESKEVAARI  SVKMK BRIDGESTONE 
199  JARMO MALINEN  FMS HARLEY DAVIDSON 
299  RIKHARD NORDMAN  SVKMK  
      
5   500cc      
3  LARS LINDMAN SE MCHK-R MORANI-HONDA 
6  TOR M HAVNVIK NO NMK Molde HONDA 
9  TOR HENNING MOLSTAD NO  MATCHLESS 
17  PENTTI ELO  SVKMK LINTO 
18  ERIK ANDERSSON   SEELEY 
33  GLENN HAGMAN SE LMS HONDA 
40  JAN LÖÖF SE MCHK-R METISSE AERMACCHI 
41  KLAS ERIKSSON SE Kalmar MK DRIXTON HONDA 
45  LENNART SEGERQVIST SE MCHK-R HONDA 
64  OSMO PARTTI   MOLNAR MANX 
67  ARI SYRJÄNEN  Kullaan MK HONDA 
68  PEKKA KORTELAINEN  PirkanMM ESO 
71  TIMO SAVENIUS  SVKMK SEELEY 
74  MATTI KINNUNEN  SVKMK MOTO GUZZI 
77  ANDERS LAGERQVIST SE SMK Gävle HONDA 
81  HARRI TAMMINEN  SVKMK HONDA 
102  PENTTI SALONEN  TMK MOTO GUZZI 
231  JOUKO RAINIO  SVKMK MOTO GUZZI 
249  JOUKO KOTILAINEN  SVKMK BMV-R50-KAISER 
279  TUOMO PARIKKA  SVKMK ESO 
333  EERO MARKUKSELA  OMK TRIUMPH 
      
6  750cc      
14  ANDERS FRIDMAN SE LMS BSA ROB NORTH 
15  PER HOLMSTRÖM SE MCHK-R SEELEY NORTON 
46  MORTEN RONNING NO Solor MC Klubb BSA R3 
48  JENS KROON DK CRRDK TRIUMPH 
50  ARNOLD SJOQVIST NO Solor MC Klubb TRIUMPH 
55  LENNART SEGERQVIST SE MCHK-R TRIUMPH 
71  TIMO SAVENIUS  SVKMK Rickman NRE 
137  JUHA PEKKANEN  SVKMK NORTON 
320  JOUKO NIEMINEN  PirMM HONDA 
      
7A   FORGOTTEN ERA 250< YLI      
1  JUSSI LUOMA   MOTO GUZZI 
7  LEIF SMEDH SE MCHK-R YAMAHA 
8  OVE KRISTOFFERSSON SE Anderstorp racing club SUZUKI 
51  SEPPO JÄRVINEN  SVKMK YAMAHA 
56  ARI HEIKKILÄ  Pirkan MM YAMAHA 
89  SEPPO PALMROTH  Pirkan MM YAMAHA 
318  PERTTI KOMULAINEN  SVKMK SUZUKI 
336  RAUNO NIKKANEN  SVKMK YAMAHA 
      
7B   FORGOTTEN ERA ALLE <250      
51  SEPPO JÄRVINEN  SVKMK YAMAHA 
52  LEIF SMEDH SE MCHK-R YAMAHA 
61  STEFAN SAND SE Västra MK MORBIDELLI 
89  SEPPO PALMROTH  Pirkan MM YAMAHA 
      
7C   FORMULA 80-87      
6  JOHNNY NORDBERG SE Västra MK YAMAHA 
7  KJELL GRANLI NO NMK Aurskog Holand HONDA 
11  OVE KRISTOFFERSSON SE Anderstorp racing club BAKKER 
25  GEIR ERIK BERNTSEN NO Arctic Circle MSK SUZUKI 
46  JUHA TAMMILEHTO  IMK SUZUKI 
55  LARS BEKK NO Solor MC Klubb SUZUKI 
105  ODDGEIR MIKKELRUD NO CRC SUZUKI 
337  RISTO PAAVOLA  SVKMK HANSEN JAWA 
      
8A   SIVUVAUNUT      
4  HARRI SUOMALAINEN  LPMP HONDA 
  RISTO ANTTILA  LPMP  
6  ANSSI KRANK  OrMK SUZUKI 
  RAIJA KRANK  OrMK  
7  KJELL STRÖMBERG SE MCHK-R HS WESLAKE 
  JONAS FOSSER SE Kortedala MK  
11  FRANK ANDERSEN DK CRRDK BSA 
  BO-ERIK JARBERG  MCHK-R  
17  PER-OLOF NORBERG SE MCHK-R HONDA 
  TOMMY HAGLUND SE EMCK  
8B  SIVUVAUNUT      
53  TEEMU TÖYRILUOMA  KMMK BMV KNEELER 
  PEKKA KÄRÄVÄ  LPMP  
55  TAPIO MYLLYMÄKI  HäMK BMW 
  HANNELE MYLLYMÄKI  SVKMK  
57  KENNET V HANSEN SE MCHK-R LAR TRIUMPH 
  MAGNUS WIHLBORG SE MCHK-R  
58  ESA KULOMÄKI  SVKMK BMW 
      
61  PETER SCHROEDER DE MCHK-R HBS-BMW 
  KJELL FORSBERG  MCHK-R  
      
9   SUPERMONO      
1  TOMAS TALLKVIST  J-PMK TALLIS MK1 
4  MATS CLEMENTZ  Hyllinge MS HUSABERG 
6  JOHAN RYDÉN SE  HUSABERG 
13  LARS CARLSSON SE VAMK GRC/ROTAX 
15  MATTIAS WESTERGÅRD SE LMS BMW/MR 
19  RAY MOE SE  KTM 
24  MICKE ANDERSSON SE  MUZ 
25  ANDERS FRIDMAN SE LMS RGV/ROTAX 
29  MARTIN FRANDSEN DK  YAMAHA 
33  PEO CARLSSON  SE LMS KTM 
34  KJELL LANDGREN SE MCHK-R BMW 
37  STEFAN KARLSSON SE SMK Eksjö KTM 
50  ROB HUNT NL  YAMAHA 
66  GUSTAV REDIN SE  BIMOTA BB1/BMW-ROTAX 
69  TRYGGVE TONNEBERG NO CRC TIGCRAFT 
78  ANDERS HÄRMÄLÄ  J-PMK APRILIA ROTAX 
      
OPEN PARAD  (NÄYTÖS /PARAATIAJO)    
30  PASI PAAVOLA  OrMK HONDA 
56  ARI HEIKKILÄ  SVKMK HONDA 
88  MATTI J MUURIMÄKI  SVKMK NORTON DOMIRACER 
95  HANNU RÖNKÖNHARJU  SVKMK TRIUMPH 
142  HARRI TAPANI AHOLIN  SMK YAMAHA 
156  PEKKA HALONEN  SVKMK YAMAHA / SUZUKI 
173  MATTI ALANEN  SVKMK HONDA 
183  VEIKKO SOISALO  SVKMK SUZUKI 
206  PEKKA SORVALI  SVKMK YAMAHA 
212  KAUKO PIIRAINEN  OMK VELOCETTE 
223  EERO SIIRTONEN  SVKMK HONDA 
244  RISTO LEHTINEN  SVKMK SUZUKI 
339  PEKKA ANTTILA  OMK HONDA 
340  MIKKO JÄNTTI  SVKMK DUCATI 
360  TOM ENHOLM  JMK BSA 
654  JARI SUVITIE  SVKMK LAVERDA 


Suomen Road Racing radat
Kemora
Botniaring
Ahvenisto
Alastaro
Motopark
Räyskälä


                

            BSA B20 1937           BSA XB33-47       Yamaha TZ 350 B -75      Yamaha TZ 350 C -76                            

Räyskälä 2005
©2017 riuta / Jurva UEM 2007 - suntuubi.com